opis do powyższego zdjęcia: Współpraca z architektem wnętrz to klucz do funkcjonalnego domu z dbałością o każdy szczegół.
Urządzanie wnętrza to nie tylko wybór kolorów i mebli, ale przede wszystkim przemyślana koncepcja, funkcjonalność i dbałość o detale. Współpraca z architektem wnętrz pozwala uniknąć błędów, oszczędza czas i sprawia, że przestrzeń jest dopasowana do Twoich potrzeb. Jak wygląda cały proces? Jakie są koszty projektu i co obejmuje usługa? W tym artykule przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy pracy z architektem wnętrz – od pierwszego kontaktu aż po finalną realizację.
Kiedy zgłosić się do architekta wnętrz?
Im wcześniej, tym lepiej. Najlepiej zgłosić się do architekta wnętrz jeszcze na etapie wyboru mieszkania lub domu. Tak nie przesłyszałeś/aś się! Projektant wnętrz pomoże ocenić funkcjonalność układu, zaplanować zmiany w ścianach działowych i uniknąć kosztownych przeróbek instalacji.
Natomiast jeśli mieszkanie jest już kupione, optymalnym momentem jest czas przed rozpoczęciem prac budowlanych – dzięki temu projektant może skoordynować układ instalacji, dobór materiałów i zaplanować każdy detal, co oszczędza czas i nerwy na późniejszym etapie. Pamiętaj jednak, że współpraca z architektem wnętrz rozłożona jest w czasie, więc nie oczekuj gotowego projektu w ciągu dwóch tygodni, ale o tym napiszę więcej w późniejszym akapicie.
Nawet jeśli remont już trwa, warto umówić się z architektem wnętrz na konsultację, aby uniknąć błędnych decyzji i dopracować spójny styl wnętrza.
Współpraca z architektem wnętrz – co warto wiedzieć przed jej rozpoczęciem?
Styl, funkcjonalność i jakość idą w parze z budżetem. Projekty, które tworzę, wymagają minimum 3000 zł/m² na wyposażenie (bez kosztów ekipy remontowej i materiałów budowlanych) co gwarantuje wysoką jakość wykonania i starannie dobrane materiały, które podkreślą charakter wnętrza. Kwota ta dotyczy mieszkań od około 45 m² i nie obejmuje pojedynczych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie koszt wyposażenia na metr kwadratowy jest wyższy.
To kwota, która pozwala na zastosowanie trwałych i estetycznych materiałów, a także dobrze zaprojektowanych mebli, które będą służyć przez lata. Odpowiedni budżet to również większa swoboda w wyborze solidnych rozwiązań i indywidualnych detali nadających wnętrzu unikalności.
Decyzja o inwestycji w profesjonalny projekt to nie tylko kwestia wyglądu – to także komfort codziennego życia. Jeśli taki budżet odpowiada Twoim oczekiwaniom i chcesz stworzyć przestrzeń, która łączy estetykę z funkcjonalnością, chętnie pomogę Ci stworzyć wyjątkowe wnętrze.
Krok 1: Pierwszy kontakt z architektem wnętrz
Przed podjęciem współpracy z architektem wnętrz, niezbędne jest sprawdzenie czy mogę Ci pomóc, dlatego poproszę Cię o wypełnienie krótkiej ankiety online. Ankietę wypełnisz w dowolnym dla siebie momencie w ciągu paru minut, a mi pozwoli na poznanie podstawowych potrzeb dotyczących zakresu projektu, budżetu na wykończenie czy czasu realizacji projektu.
Abym mogła przygotować wycenę mojej pracy, pomocne jest przesłanie rzutu, czyli planu mieszkania/domu. Jeśli takiego nie posiadasz, poproszę cię o przesłanie zdjęć wnętrz, których ma dotyczyć nasza współpraca oraz podanie orientacyjnej powierzchni m2.
Przydatne będzie również przesłanie inspiracji, które wpadły Ci w oko, aby upewnić się, że jest to stylistyka, którą mogę Tobie zapewnić.
Jeśli mamy zgodność, podpisujemy umowę, która określa zakres naszej współpracy, terminy i koszty, tak żebyś wiedział(a) na czym stoisz i czuła się pewnie na każdym etapie.

Przygotuj różne inspiracje, abym mogła lepiej poznać Twoje upodobania
Krok 2: Inwentaryzacja
Współpraca z architektem wnętrz zwykle wiąże się z wizją lokalną. Spotykamy się na budowie/Twoim domu, abym mogła zdjąć pomiary projektowanych pomieszczeń oraz wykonać dokumentację zdjęciową stanu technicznego wnętrz.
W przypadku, kiedy projekt realizowany jest poza Trójmiastem w zależności od Twoich preferencji albo zlecam inwentaryzację firmie zewnętrznej, a jeśli czujesz się na siłach zrobić to samodzielnie, otrzymujesz ode mnie szczegółowy instruktaż co, jak pomierzyć i jak zaznaczyć to na rysunkach, aby było klarownie oraz na co zwrócić uwagę podczas fotografowania. W przypadku mieszkania 40-60 m2 warto przeznaczyć na tę czynność około półtorej godziny.
Jeśli budynek jest dopiero w trakcie budowy, nic nie szkodzi, pracujemy wówczas na rysunkach deweloperskich.

Tak wygląda przykładowy rzut mieszkania, inaczej plan mieszkania czy rzut deweloperski
Krok 3: Analiza Twoich potrzeb
Przygotowałam dla Ciebie przejrzysty formularz, który sprawi, że efektem współpracy z architektem będzie projekt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Formularz jest podzielony na sekcje poszczególnych pomieszczeń, takie jak łazienka, sypialnia czy salon – dzięki czemu krok po kroku określisz swoje oczekiwania. Znajdziesz tu zarówno ogólne pytania o styl i kolorystykę, jak i bardziej szczegółowe kwestie, np. kształt lamp czy typ baterii łazienkowej.
Formularz działa online, bez logowania i zbędnych formalności. Możesz go uzupełnić w domowym zaciszu, w swoim tempie, o dowolnej porze.
Jeśli nie będziesz czegoś pewna/y – bez obaw omówimy to podczas spotkania.
Dla ułatwienia do wielu pytań dodałam zdjęcia przykładowych rozwiązań. To świetny sposób, by zobaczyć opcje, o których być może nawet nie pomyślałeś/aś. Przy niektórych produktach podałam orientacyjne ceny, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie wie z jakimi kosztami powinna się w ogóle liczyć. Często samo wypełnianie formularza otwiera oczy na nowe możliwości i pomaga lepiej określić swoje potrzeby.

Malutki wycinek z obszernej ankiety z Twoimi wytycznymi projektowymi
Krok 4: Konsultacja szczegółowa
Po wypełnieniu przez Ciebie formularza, spotykamy się na żywo lub online. Podczas rozmowy przyglądamy się wszystkim opcjom, nad którymi się zastanawiałaś/eś. To moment, w którym rozwiewamy wątpliwości i doprecyzowujemy detale.
Na tym etapie dzielę się swoim doświadczeniem – podpowiadam, czy wybrane rozwiązania sprawdzą się w praktyce, czy pasują do Twojego stylu życia i mieszczą się w zaplanowanym budżecie.
Niektóre kwestie są bardziej subtelne i trudno je ująć w formularzu, właśnie dlatego to jest najlepszy czas na rozmowę o nich.
Krok 5: Fundamenty projektu
Po spotkaniu spisuję w jednym pliku wszystkie wytyczne, aby mieć pewność, że projekt będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Uwzględniam Twój styl życia, sposób korzystania z przestrzeni oraz preferencje, co pozwala uniknąć kosztownych pomyłek i nietrafionych decyzji. To daje Ci spokój i pewność, że niczego nie pominęliśmy, a finalny efekt będzie w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom.
Krok 6: Układ pomieszczeń i mebli
To właśnie ten etap decyduje o przyszłej funkcjonalności Twojego domu.
W oparciu o wcześniej omówione z Tobą potrzeby, przygotowuję dwa układy wnętrz oraz usytuowanie poszczególnych mebli i zabudów.
Omawiamy mocne i słabsze strony każdego układu, tak aby łatwiej było podjąć Tobie decyzję.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, modyfikuję wybrany układ lub łączę najlepsze elementy obu, tworząc nową wersję. Finalny układ wnętrz jest podstawą do kolejnego etapu.

Przykładowy układ wnętrz uwzględniający rozmieszczenie mebli, zabudów i pozostałych elementów.
Krok 7: Wizualizacje 3D
To etap, na który czekasz najbardziej! Tworzę fotorealistyczne wizualizacje pomieszczeń na podstawie wcześniej omówionych z Tobą preferencji stylistycznych oraz wybranego układu wnętrz i mebli. Za pomocą kolorów i faktur wydobywam z wnętrz to co najlepsze.
Jeśli dany produkt nie ma modelu 3D, dobieram jego najbliższy odpowiednik – a w kolejnym etapie doprecyzujemy konkretne wybory.

Przykładowa fotorealistyczna wizualizacja 3D mojej pracowni. Zobacz cały projekt mieszkania japandi.
Krok 8: Wybór materiałów
Projekt to nie tylko piękne wizualizacje – to realne rozwiązania. Dobieram wszystkie elementy i detale tak, by wszystko współgrało ze sobą i mieściło się w Twoim budżecie. Dbam o harmonię odcieni, faktur i samą funkcjonalność. Otrzymasz pełną listę z linkami do sklepów online, po to abyś dokładnie wiedział/a co kupić, bez konieczności szukania czegokolwiek na własną rękę.

Dobór materiałów do projektu Kawalerka dla niej
Krok 10: Wytyczne dla wykonawców
Aby urzeczywistnić projekt, fachowcy potrzebują precyzyjnych wytycznych.
Tworzę szczegółowe rysunki dla kafelkarza, elektryka, hydraulika, stolarza, tapicera i innych specjalistów – tak, by każdy z nich wiedział co robić i każdy element został wykonany zgodnie z założonym planem.

Przykładowy wycinek z wytycznych dla wykonawców (stolarza)
Ile trwa proces projektowy?
Wiele osób, które po raz pierwszy współpracuje z architektem wnętrz, dziwi się, ile trwa cały proces. Ty, po zapoznaniu z powyższymi krokami, zapewne domyślasz już się, że na wykonanie projektu wnętrz Twojego wymarzonego domu czy mieszkania potrzeba znacznie dłuższego czasu niż pokazują to w telewizji : ) Tak jak sam remont nie zadziewa się w ciągu trzech dni, tak personalizowana usługa wymaga czasu.
Kompleksowy projekt wnętrz trwa zazwyczaj ok. 3 miesiące w przypadku niedużych mieszkań, a w przypadku domów nawet 5 miesięcy. Tyle potrzeba, aby poznać dokładnie Twoje potrzeby, przeanalizować ofertę na rynku i dopasować ją do Twojego budżetu, wykreować całość w formie wizualizacji 3D i przygotować wytyczne dla wykonawców.

Wnętrza, które Cię zachwycą, to nie kwestia przypadku – to efekt świadomych decyzji, a te wymagają czasu.
Architekt wnętrz cennik
Zastanawiasz się teraz – ile to wszystko kosztuje? Ceny za projekt wnętrz zależą od wielu czynników, m.in. czasu na realizację projektu, zakresu projektowanych wnętrz, ich metrażu czy opcji różnych wersji wizualnych do Twojego wyboru. Do każdej wyceny podchodzę indywidualnie, tak aby móc dopasować ją do Twoich potrzeb.
Rozumiem jednak, że chciał(a)byś znać przybliżone koszty tej inwestycji. Poniżej przykładowo:
Kompleksowy projekt wnętrz mieszkania o powierzchni 35m2-50m2 składającego się z:
– salonu z aneksem kuchennym i przedpokojem
– sypialni
– łazienki
Inwestycja: od 15.000 zł
Taki sam projekt dla nieco większej przestrzeni o powierzchni 55-80 m2 składającej się z:
– salonu z aneksem kuchennym i przedpokojem
– sypialni
– gabinetu lub pokoju dziecka
– pomieszczenia gospodarczego
– dwóch łazienek i/lub wc
Inwestycja: od 17.500 zł
Orientacyjne ceny zawierają inwentaryzację na terenie Trójmiasta i okolic.
Jesteś zainteresowana/y projektem wnętrz Twojego domu lub mieszkania? Napisz do mnie i zrób krok w kierunku swoich przytulnych wnętrz.
Pełna opieka
Chcesz mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem? Nie masz czasu ani ochoty na pilnowanie fachowców czy dostaw? Dla klientów z Trójmiasta lub okolic przygotowałam usługę nadzoru autorskiego i realizacji pod klucz, które oszczędzają Twój czas i likwidują stres związany z koordynacją ekip remontowych i montażowych, zamówieniami i kontrolą jakości prac. Dbam o każdy detal – od zgodności wykonania z projektem, przez terminowość dostaw, aż po finalne wykończenie wnętrza. Dzięki temu masz pewność, że Twoje wnętrze będzie dopracowane w najmniejszym szczególe, a cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. To komfortowe rozwiązanie, które pozwala Ci cieszyć się efektem końcowym bez angażowania się w skomplikowane i czasochłonne etapy realizacji.
Nadzór autorski polegający na:
- czuwaniem nad umawianiem ekip wykończeniowych takich jak generalny wykonawca, elektryk, hydraulik, stolarz, parkieciarz, etc.
- kontroli postępu i jakości prac ekip remontowych oraz montażowych (wizyty na miejscu inwestycji)
- ciągłej wymianie informacji z wykonawcami i inwestorem podczas realizacji (kontakt mailowy, telefoniczny)
- uzgadnianiu możliwych rozwiązań zamiennych – czytaj gaszenie pożarów : )
- sprawozdaniu z każdej wizyty
Nadzór autorski wyceniany jest w zależności m.in. od metrażu, lokalizacji, stopnia skomplikowania projektu i liczby wizyt. W przypadku mieszkania 40-60 m2 kwota od ok. 4000 zł.
Realizacja pod klucz polegająca na:
- czuwaniem nad umawianiem ekip wykończeniowych takich jak generalny wykonawca, elektryk, hydraulik, stolarz, parkieciarz, etc.
- kontroli postępu i jakości prac ekip remontowych oraz montażowych (wizyty na miejscu inwestycji)
- ciągłej wymianie informacji z wykonawcami i inwestorem podczas realizacji (kontakt mailowy, telefoniczny)
- uzgadnianiu możliwych rozwiązań zamiennych – czytaj gaszenie pożarów : )
- sprawozdaniu z każdej wizyty
- zamawianiu i koordynacji dostaw elementów wyposażenia i materiałów wykończeniowych potrzebnych do realizacji projektu
- wyłącznym odbieraniem telefonów od dostawców, wykonawców i kurierów
- sprawowaniu pełnej opieki nad inwestycją począwszy od wejścia ekipy do pełnej gotowości mieszkania/domu
Realizacja pod klucz, która całkowicie zdejmuje z Ciebie ciężar obowiązków to około 7% budżetu na wykończenie wnętrz (bez kosztów materiałów budowlanych i kosztów ekipy remontowej) w przypadku mieszkań i domów w stanie deweloperskim. Przykładowo w przypadku mieszkania o powierzchni 70 m2 i budżecie na wykończenie 280.000 zł, koszt tej usługi wynosi 19.600 zł.
Opcja projektu mini
Łazienka woła o pomstę do nieba, tak że nie chce się jej już sprzątać (to naprawdę częsty cytat moich klientów) albo kuchnia doprowadza do białej gorączki przez swój brak funkcjonalności? Doskonale zdaje sobie sprawę, że wielu klientów nie dysponuje od razu budżetem na remont całości czy nie ma możliwości wyprowadzić się, żeby wyremontować wszystkie pomieszczenia. Wychodzę z założenia, że lepiej zrobić coś raz, a dobrze. Pamiętaj, że prowizorka jest jak rzep – trzyma się najdłużej. To, co miało być tylko chwilowym rozwiązaniem, z biegiem czasu staje się stałym elementem wnętrza, a proza życia sprawia, że odkładasz je w nieskończoność.
Wpływ na cenę jest zależny od paru czynników, ale w dużym uproszczeniu można przyjąć następujący cennik kompleksowego projektu pojedynczego pomieszczenia:
Sypialnia, gabinet – 5000 zł
Łazienka – 5500 zł
Kuchnia – 6000 zł
Na przestrzeni lat zauważyłam, że nie sprawdzają się projekty np. samego aneksu kuchennego będącego częścią jednej przestrzeni połączonej z salonem i przedpokojem. Klienci mieli później mnóstwo pytań jak urządzić resztę i kończyło się na koniec końców na projekcie całej tej strefy. Dlatego takie przestrzenie projektuję jako całość, aby zachować spójność myśli projektowej i zapewnić jej pełną funkcjonalność.
Chciał(a)byś wyremontować na razie jedno pomieszczenie? Skontaktuj się ze mną, a przygotuję dla Ciebie ofertę.

Przykładowa realizacja projektu pojedynczych pomieszczeń (kuchnia, toaleta i łazienka widoczna na zdjęciu)
Twoje wnętrze pod lupą architekta wnętrz
Jestem świadoma, że nie każdy ma czas na projekt wnętrz. Czasami wystarczy sprawdzenie czy układ wnętrz będzie funkcjonalny czy skonsultowanie pomysłów ze specjalistą.
Osoby, którym wystarczy rozmowa, zapraszam na godzinną lub dwugodzinną konsultację, na której możemy omówić kwestie:
– funkcjonalności wnętrz mieszkań jeszcze przed zakupem
– praktyczności aktualnego planu mieszkania
– miejsca zakupu elementów wyposażenia
– wyboru z wielu Twoich pomysłów
– wskazania kierunku, który sprawi, że wnętrza staną się spójne
Do każdej rozmowy przygotowuję się z wyprzedzeniem. Abyś mogła/mógł wyciągnąć maksymalne korzyści, ważne jest przesłanie przed rozmową rzutu wnętrz (planu deweloperskiego) oraz przesłanie pełnej listy pytań.
Koszt godzinnej konsultacji, na końcu której otrzymujesz podsumowanie, tak że podczas rozmowy nie musisz nic zapisywać, tylko skupić się na swoich pytaniach wynosi 690 zł.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do zakładki z opisem konsultacji.
Dla pełnego efektu współpracy z architektem wnętrz
Wielokrotnie zauważyłam, że nawet po zakończeniu remontu czy urządzenia wnętrza, wielu klientów czuje, że czegoś brakuje – a tym „czymś” są właśnie dobrze dobrane dodatki. Często słyszę, że nie wiedzą, gdzie ich szukać, jakie kolory i materiały wybrać, aby pasowały do całości, a przede wszystkim – jak uniknąć nietrafionych zakupów. To właśnie detale sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru, staje się spójne i naprawdę „skończone”. Wierzę, że każdy element ma znaczenie, dbam o to, by tworzyły harmonijną całość Twojego domu. Dlatego pomagam w ich doborze, wskazując konkretne produkty oraz miejsca zakupu, aby proces ten był łatwy, przyjemny i zakończony spektakularnym efektem.

Odpowiednie dodatki sprawią, że przestrzeń będzie ciepła i wyjątkowa.
Współpraca z architektem
Współpraca z architektem wnętrz to sposób na uniknięcie chaosu, stresu i nietrafionych decyzji. Zamiast godzinami przeszukiwać internet i zastanawiać się, „czy to na pewno do siebie pasuje?”, dostajesz spójny, funkcjonalny projekt dopasowany do Twojego stylu życia. Każdy etap – od pierwszej rozmowy, przez projekt, aż po nadzór nad realizacją – jest po to, żebyś czuł(a) się pewnie i miał(a) kontrolę nad finalnym efektem. Koszt? Zależy od zakresu prac, ale jedno jest pewne – dobrze zaprojektowane wnętrze to inwestycja, która zwraca się komfortem na lata. Marzysz o przemyślanych wnętrzach – skontaktuj się ze mną i razem wykreujmy Twoją przestrzeń.

Tworzę przestrzeń pełną pasji i wiedzy. Dołącz do wspólnej podróży, eksplorując kolejne artykuły.